BA (Hons) Tadbirkorlik va Xalqaro Biznes
BA (Hons) Tadbrirkorlik va Xalqaro Biznes kursi tadbirkorlik, xalqaro biznes va biznes menejmenti bo’yicha mustahkam bilimga ega bo’lishni va yangi korxonalarini ishga tushirishni yoki muvaffaqiyatli xalqaro kompaniyalarga qo’shilish va mavjud tashkilotlarda ta’minot zanjiri menejerlari sifatida ishga kirishish uchun mo’ljallangan barcha talabalar uchun mo’ljallangan. Eksport menejeri, biznesni rivojlantirish menejeri, xalqaro savdo va bojxona menejeri, xalqaro savdo menejeri va boshqalar.
Yaxshi muloqot va tahlil qilish qobiliyatiga ega va ijodiy va intellektual salohiyatini ochishga tayyor bo’lgan abituriyentlar ushbu kursga ariza topshirishlari mumkin.
Kursning o’ziga xos xususiyatlari:
Tadbirkorlik tafakkurini shakllantirish va rivojlantirish imkoniyati
Xalqaro biznesni tanqidiy tushunishni rivojlantirish
Xalqaro faoliyatga e'tibor qaratgan holda tadbirkorlik faoliyatini boshlash imkoniyati
O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhitini inobatga olgan holda xalqaro faoliyatga yo‘naltirish
Xalqaro ishbilarmonlik muhitini tushunishga va ishlashga alohida e’tibor berish
Tegishli xalqaro “Foundation” kursini muvaffaqiyatli yakunlash; yoki
Tan olingan oliy ta’lim muassasasida bakalavr bosqichining birinchi kursini muvaffaqiyatli tugatish; yoki
GCE A darajasidan ikkitasidan o’tish (har qanday fanda, ona tilidan tashqari), shuningdek C yoki undan yuqori darajadagi uchta GCSE imtihoni, shu jumladan ingliz tili va matematika; yoki
Buyuk Britaniyaning oliy ma’lumotli bakalavriatiga (masalan, Xalqaro bakalavr) kirishga ruxsat beruvchi har qanday boshqa malaka.
Nomzodlar ariza topshirgan o’quv yilining 31 oktyabriga qadar 18 yoshda bo’lishlari kerak.
O’rta ma’lumotni ingliz tilida olgan va GCSE ingliz tili bo’yicha C yoki undan yuqori ball olgan yoki unga tenglashtirilgan;
Yoki IELTS 6.0 ball (“Writing” komponenti 5.5 yoki undan yuqori bo’lgan) yoki TEAM tomonidan tan olingan boshqa ingliz tili testi;
Yoki Kamida 40% akademik ingliz moduli yoki unga tenglashtirilgan Xalqaro “Foundation” kursini muvaffaqiyatli tamomlagan.
Kursning tarkibi
(modullarni jadvali):
Joti Meshram
Marketing / marketingni boshqarish sohasida biznes boshqaruvi magistri, Savitribay Phule Puna universiteti, Hindiston
Biznes boshqaruvi bakalavri, Doktor Bahasaheb Ambedkar Maratvada universiteti, Hindiston
#0F2749
Hector Huerta
• Stratclyde universiteti, Glazgow, Shotlandiya magistratura darajasi
• AQShning Ustki America universiteti, Meksika universiteti universitetining magistri
• Mayami universitetining bakalavr darajasi, Oksford, Ogayo shtati
Azamat Nurmatov
Biznes boshqaruvi magistri, Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti
Ingliz filologiyasi va tillarni o‘qitish magistri, O‘zbekiston davlat jahon tillar universiteti
Dekan
Azamat
Nurmatov
Turli Mashg‘ulotlarga ajratilgan vaqt taqsimoti
Mustaqil ta'lim (biznes nonushtalar,
mehmon maruzalar,
klublar, amaliyot) uchun
mo'ljalangan
Ajrailgan vaqtning
30% ma'ruzalar
seminarlar
va boshkqa dars
mashg'ulotlariga
bag'ishlanadi
O'qitish va baholash strategiyasi
Nazariy bilimlarni amaliyotda qo‘llashni nazarda tutuvchi jamoaviy o‘rganishga asoslangan mazkur dastur doirasida tadbirkorlikka doir bilim va ko‘nikmalar ham o‘rgatiladi. Seminarlar, amaliy mashg‘ulotlar, jamoaviy loyixalar hamda kurs ishlari orqali ta’lim olish bilan birga talabalar o‘zlarining muloqot, jamoada ishlash, liderlik, vaqtdan to‘g‘ri foydalanish, miqdoriy fikrlash va raqamlar bilan ishlash ko‘nikmalarini rivojlantiradilar. Masalan, xodisalarni tushunish va tahlil qilish uchun jamoa bo‘lib ishlagan talabalar, muammoli vaziyatlarga echim topish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan tashqari, jamoa bo‘lib ishlash, muloqotga kirishish hamda toshiriqni bajara olish qobiliyatlarini ham o‘stiradilar. Muzokara o‘tkazish, ta’sir qilish va taqdimot namoyish qilish ko‘nikmalari seminarlar va amaliy mashg‘ulotlar vaqtidagi rolli o‘yinlar orqali rivojlantirilsa, raqamlar bilan ishlash ko‘nikmalari turli modullarda talabalarga beriladigan topshiriqlarning ajralmas qismi xisoblanadi. Shuningdek, mehmon tadbirkorlar tomonidan o‘tkaziladigan master klasslar va darslar orqali ham talabalar bu kabi bilimlarini o‘stiradilar.
O‘qish joyim qayerda bo‘ladi?
Global biznes muhiti
Ushbu modul siyosiy, huquqiy, iqtisodiy, ijtimoiy-madaniy va boshqa jihatlar nuqtai nazaridan dinamik ravishda o’zgarib turadigan xalqaro ishbilarmonlik muhitining turli jihatlari va elementlarini o’rganadi va bu o’zgarishlar tadbirkorlarga, korxonalarga, korxonalarga va ularning xalqaro, milliy, sanoat va korxonalardagi o’zaro ta’siriga qanday ta’sir qiladi. Daraja. Ushbu modul orqali talabalarga tadbirkorlik sub’ektini global biznes muhitida ishga tushirish va uni rivojlantirish bo’yicha asosiy ko’nikma va malakalar tanishtiriladi.
Xalqaro biznes strategiyalari
Ushbu modul talabalarga xalqaro bozorni kengaytirish mazmuni va jarayonlari bilan tanishishni taklif qiladi. Ushbu modul talabalarga internallashuv jarayonidagi asosiy tushunchalar va masalalarni chuqurroq tushunishni, tadbirkorlik sub’ektining o’sishi va xalqaro miqyosda rivojlanish strategiyasini ishlab chiqishni, strategik alyanslar va tarmoqlarni qanday boshlash, shakllantirish va boshqarishni, xalqaro biznes muhitida global raqobat dinamikasini boshqarishni ta’minlaydi.
Madaniyatlararo muhitda boshqarish
Ushbu modul talabalarga madaniyatlararo muhitda boshqaruv amaliyotini ochib beradi. Modulning asosiy maqsadi kontekstual bilimlar, madaniyatlararo ko’nikmalar va bir qator istiqbollarga qaratilgan bo’lib, ular dinamik xalqaro biznes muhitida chegaralar va madaniyatlar bo’ylab muvaffaqiyatli ishlash uchun zarurdir.
Global ta’minot zanjiri
Ushbu modul xalqaro ta’minot zanjirini boshqarishning asosiy masalalariga qaratilgan, jumladan: ta’minot zanjirini aniqlash; inventarizatsiya roli; ilg’or ishlab chiqarish-inventarizatsiya modellari; etkazib berish shartnomalari; sotuvchilar tomonidan boshqariladigan zaxiralar va boshqa tarqatish strategiyalari; uchinchi tomon logistika provayderlari; mahsulot turlarini boshqarish; axborot texnologiyalari va ta’minot zanjirini boshqarish; xalqaro muammolar.
Xalqaro moliya
Ushbu modul xalqaro sharoitda korporativ moliyaviy menejmentning murakkabligini o’rganadi, bunda tadbirkorlar valyuta kursi, siyosiy va moliyalashtirish kabi turli xil xavflarga duch keladilar. Modul moliya nazariyasi va uning xalqaro moliyaviy boshqaruvda qo’llanilishining amaliy natijalarini ta’kidlaydi.
Xalqaro marketing
Ushbu modul xalqaro marketingni o’rganadi, bunda tadbirkorlik faoliyatini xalqaro bozorda kengaytirishda marketing strategiyasini o’zgartirish va o’zgartirishga alohida e’tibor qaratiladi. Talabalar chet el bozoriga kiradigan mahsulot yoki xizmatning aniq marketing rejasini o’rganadilar va ishlab chiqadilar. Modul “globalga chiqish” ning o’ziga xos jihatlarini ta’kidlaydi, xalqaro marketing faoliyatining tarkibiy qismlarini tahlil qiladi va elektron marketingning o’sib borayotgan rolini baholaydi.
Geo-siyosat va xalqaro biznes
Bu modul geo-siyosatni o’rganishda asosiy tushunchalar va g’oyalarni qamrab oladi va xalqaro iqtisodiy munosabatlarning hozirgi dinamikasi bilan shug’ullanadi. Shuningdek, u Markaziy Osiyodagi asosiy davlatlar, jumladan AQSh, Rossiya va Xitoyning tashqi siyosatini chuqur tahlil qilishni o’z ichiga oladi.

BA (Hons) Entrepreneurship with International Business is designed for all students who wish to gain solid knowledge of entrepreneurship, international business and business management and launch their new ventures or join successful international companies to launch professional careers in the existing organisations as Supply Chain Managers, Export Manager, Business Development Manager, International Trade and Customs Manager, International Sales Manager etc.
Award: Upon successful completion of the programmes, graduates will receive a Bachelor’s Degree (BA Hons in Entrepreneurship and International Business) from London South Bank University.
Distinctive features of the Course:
Distinctive features of the Course
Opportunity to shape and develop entrepreneurial mindset
Development of critical understanding of international business
Opportunity to launch entrepreneurial start-up with focus on international activity
Focus on international activities mixed with business environment of Uzbekistan
Special emphasis on understanding and working in an international business environment
Course Structure
(a table with modules):
Senior Lecturer
Jyoti Meshram
Master of Business Administration in Marketing/Marketing Management, Savitribai Phule Pune University, India
Bachelor of Business Administration, Doctor Babasaheb Ambedkar Marathwada University, India
#0F2749
Hector Huerta
Master’s degree from University of Strathclyde, Glasgow, Scotland
• Master’s degree from from U.S. Studies University of the Americas, Mexico
• Bachelor’s degree from Miami University, Oxford, Ohio
Azamat Nurmatov
Master’s degree in Business Administration, Management Development Institute of Singapore in Tashkent, Uzbekistan
Bachelor of Arts in English Philology and Language Teaching, Uzbek State World Languages University, Tashkent, Uzbekistan
Dean of Faculty
Azamat
Nurmatov
Proportion of time allocated for Different Activities
The Future is fraught with risks and uncertainty. Entrepreneurs counter risks to create future. This module offers a starting point to the students to understand how business value can be created concomitantly with social and economic value through entrepreneurship.
The module offers a deep understanding of the various types of corporate governance models followed by different nations. It establishes a linkage between the national character and the corporate governance model chosen to offer best practices, oversight and regulation of corporations. It explains the primacy of shareholder versus stakeholder argument in building a case for corporate governance. Questions like — What is the role of corporate boards in corporate governance? How do boards organize themselves to play a fiduciary role and steer corporations? What are considered to be corporate governance benchmarks and best practices? Are CSR, business ethics and corporate
Global Business Environment
The module explores variety of aspects and elements of dynamically changing international business environment in terms of political, legal, economic, socio-cultural and other dimensions and how these changes influence entrepreneurs, enterprises, businesses and their interactions at international, national, industry and enterprise level. Through this module, students are introduced to key skills and competencies for further development towards launching and operating an entrepreneurial entity in a global business environment.
International Business Strategies
The module offers students an exposure to the content and processes of international market expansion. This module provides students with more profound understanding of key concepts and issues in the internationalisation process, development of strategies of growing and internationalising the entrepreneurial entity, how to initiate, form and manage strategic alliances and networks, manage global competitive dynamics in an international business environment.
Managing in a Cross-cultural environment
The module exposes the students to practices of management in a cross-cultural environment. Emphasis of the module is on contextual knowledge, cross-cultural skills and a range of perspectives, which are essential to operate successfully across borders and cultures in a dynamic international business environment.
Global Supply Chain
This module focuses on the key issues in the international supply chain management, including: definition of a supply chain; role of inventory; advanced production-inventory models; supply contracts; vendor-managed inventories and other distribution strategies; third-party logistics providers; managing product variety; information technology and supply chain management; international issues.
International Finance
The module explores the complexities of corporate financial management in an international setting, where entrepreneurs are subject to various risks including exchange rate, political and financing. The module emphasises the practical implications of finance theory and its application in international financial management.
International Marketing
The module explores international marketing, with particular attention paid to the marketing strategy adjustments and modifications entrepreneurs may need to make in extending their activities to the international market. Students will explore and develop a specific marketing plan for a product or service entering a foreign country’s market. The module emphasises unique aspects of “going global”, analysing the components of international marketing activity and evaluates the growing role of e-marketing.
Geo-Politics and International Business
The module will cover the key concepts and ideas in the study of geo-politics and will engage with the current dynamics of international economic relations. It also includes deep analysis of the external policies of key power nations in Central Asia, including the United States, Russia, and China.