1 yil uchun o’qish narxi
BSc (Hons) – Turizm va mehmonxona menejmenti qiziqarli turizm va mehmondo’stlik sanoatida ishlash uchun zarur bilim va ko’nikmalarga ega bo’lishni istagan barcha talabalar uchun mo’ljallangan. TEAM Universitetida oʻzining xalqaro hamkori American Hotel & Lodging Educational Institute (AHLEI) bilan hamkorlikda taklif etilayotgan ushbu dastur nafaqat Oʻzbekistonda amal qiladigan va zarur, balki butun dunyoda tan olingan nazariy va amaliy koʻnikmalarni ham beradi. Bitiruvchilar o’z bizneslarini boshlashlari va sanoatga osongina qo’shilishlari mumkin.
Ijobiy munosabat va to’g’ri motivatsiyaga ega nomzodlar ushbu dasturga ariza topshirishlari mumkin.
Diplom va Sertifikatlar: Bu Amerika va Oʻzbekistonda tan olinadigan ikki darajali dastur. Dasturni muvaffaqiyatli tamomlagandan so‘ng, bitiruvchilar TEAM universitetida bakalavr darajasini (Turizm va mehmondo‘stlik menejmenti bo‘yicha) va AHLEI-dan Turizm va mehmondo‘stlik menejmenti bo‘yicha AAS darajasini oladi. Bundan tashqari, 12 ta muvaffaqiyatli yakunlangan AHLEI kurslarining har biri uchun talabalar xalqaro sertifikat oladilar.
Dasturning o’ziga xos xususiyatlari
Отличительные особенности
курса
Sertifikatlangan va xalqaro miqyosda tan olingan malakalarni rivojlantirish imkoniyati
Xalqaro turizm va mehmondo’stlik sanoati haqida tanqidiy tushunchani rivojlantirish
O‘qishning 3 bosqichida amaliyot o‘tash jarayonida amaliy tajriba orttirish imkoniyati
O’ziga xos mehmondo’stlik va madaniyat orqali iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish bo’yicha O’zbekiston qarashlarining bir qismi bo’lish.
Ariza beruvchilar keng doiradagi fanlarni o’rgangan bo’lishi va umumiy o’rta ma’lumot sertifikatiga yoki unga tenglashtirilgan sertifikatga ega bo’lishi kerak, masalan O‘zbekistonda ta’lim oluvchi abituriyentlar uchun ekvivalentlar quyidagilardan iborat:
● Umumiy o’rta ta’lim to’g’risidagi guvohnoma (O’rta Ma’lumot To’g’risida Attestat)
● O’rta maxsus ta’lim diplomi (Akademik Litsey Diplomi)
● Kasbiy ta’lim diplomi (Kasb-Hunar Kolleji Diplomi)
Xalqaro talabalar oldingi ta’limga tegishli taqdim etilgan hujjatlarni baholash orqali qabul qilish uchun ko’rib chiqiladi.
Ariza beruvchilar odatda ariza topshirilgan o’quv yilining 1 oktyabriga qadar 16 yoshga to’lishi kerak.
Arizachilar quyidagilarga ega bo’lishi kerak:
● Ingliz tilidagi o’rta maktab yoki unga tenglashtirilgan GCSE darajasidagi ingliz tilidagi C yoki undan yuqori daraja; yoki
TEAM English Test imtihonida o‘tish bahosiga (40%) erishgan; yoki
● IELTS 5.5 (Writing komponentida 5,0 dan kam bo‘lmagan); yoki
● Pre-Foundation, Foundation yoki undan yuqori darajadagi TEAM tomonidan tan olingan ingliz tili dasturidan o’tish belgisiga erishgan.
* Biz IELTS uchun quyidagi ekvivalentlarni qabul qilamiz (Overall 5.5; Writing 5.0):
– Cambridge English (Jami 162; Yozish 154);
– TOEFL iBT (Jami 72; Yozish 14);
– Duolingo (90);
– Muqobil sertifikatlar individual asosda ko‘rib chiqiladi.
Kreditlarni o’tkazish boshqa oliy o’quv yurtlari tomonidan berilgan kreditlarga TEAM mukofoti uchun zarur bo’lgan kreditga o’z hissasini qo’shish imkonini beradi. Nomzodlar individual holatda ko’rib chiqiladi. Kredit o’tkazish bo’yicha har qanday so’rovni ko’rib chiqish faqat rasmiy transkript bilan tasdiqlanadi va erishilgan baholarga va baho berishga urinishlar soniga alohida e’tibor qaratiladi.
Egallanadigan ko‘nikmalar
Asst. Prof. Dr. Akmal Khudaykulov
• D. in Management Science, Wuhan University of Technology
• Master of Management, Fergana Polytechnic Institute
• Bachelor of Economics, Fergana Polytechnic Institute
Lecturer
Prof. Dr. Alex Candor
• D. in Marketing, SFSU/Gazi University
• MBA, Ankara University
• A. in Economics, Gazi University
O'qitish va baholash strategiyasi
Dasturni o’qitish, o’rganish va baholash strategiyasi xalqaro miqyosda tan olingan nazariy bilim va amaliy ko’nikmalarni bosqichma-bosqich oshirishni o’z ichiga oladi.
1-kursda talabalar biznes, shuningdek, turizm va mehmondoʻstlik sohasida fundamental bilimlarga ega boʻladilar, bu esa keyingi oʻqish uchun asos boʻlib xizmat qiladi va 1-kursni tugatgandan soʻng birinchi amaliyot davomida. turizm va mehmondo‘stlik sanoati yo‘nalishi, talabalarning oldingi kursda olgan nazariy bilimlarini amalda qo‘llash va amaliyot tajribasini uyg‘unlashtirish. Shunga ko‘ra, 3-kurs davomida talabalar boshqaruv va nazorat masalalari bo‘yicha chuqurroq bilimga ega bo‘ladilar. O’rta bo’g’indagi lavozimlarda ikkinchi stajirovka o’tash orqali ularning sanoat bilan aloqasini saqlab qolgan holda ularga keng tarmoqli e’tiborni taqdim etish.
Yakuniy yil talabalarni etakchilik lavozimlariga tayyorlash uchun boshqaruv mavzulariga ko’proq e’tibor beradi, qo’shimcha til va tadqiqot kurslari orqali qiymat qo’shadi.
Ushbu kurs davomida talabalar olingan nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarni amalda qo‘llash, shuningdek, turizm sohasida yangi biznes ochishda axloqiy xulq-atvor va barqarorlik bilan birga ijtimoiy mas’uliyat tushunchalarini hayotga tatbiq etishni o‘rganadilar; turizm va mehmondo’stlik ko’nikmalarining ma’lum jamiyat va maqsadli jamoaga ta’sirini baholay olish; yakka tartibda va jamoada ishlash, samaradorlik va o‘z-o‘zini anglashni namoyon etgan holda o‘zingizni va boshqalarni turizm va mehmondo‘stlik sohasiga rag‘batlantirish uchun shaxslararo munosabatlarni qo‘llash; Ajoyib mijozlar tajribasini yaratish uchun xalqaro professionallikni birlashtirib, amaliy ko’nikmalar bilan birga nazariy bilimlarning qo’llanilishini ko’rsatish. Bundan tashqari, mehmonlar/mijozlarga xizmat ko’rsatishdagi xalqaro farqlarni tan olish orqali integratsiyalashgan mehmondo’stlik korxonalarini ishga tushirish va boshqarish tartiblarini tushunishni ko’rsating.
O‘qish joyim qayerda bo‘ladi?
O‘qishning birinchi yili oliy ta’lim kurslariga (Mehmonxona boshqaruvi bilan biznes va turizm) umumiy kirishni ta’minlaydi, bu esa keyingi o‘qish uchun asos bo‘ladi.
• Turizm sohasida zamonaviy global muammolar
• Zamonaviy dunyo uchun iqtisod va matematika (Turizm sohasining holatlari)
• Shaxslararo munosabatlar
• Tashkilot, korxona va boshqaruvga kirish
• Raqamli biznes asoslari
• Uy-joy va umumiy ovqatlanish sanoati
• Bugungi mehmondo’stlik: Kirish
Keyin 4 yoki 5 yulduzli mehmonxonalarda (yoki shunga o’xshash sayyohlik kompaniyalarida) 200 soatlik boshlang’ich amaliyot.
Ushbu modullar Turizm va Mexmonxona sanoatining operatsion tomonini batafsil o’rganadi, shuningdek, talabalar amaliyot davomida olgan ko’nikmalaridan foydalanadi va ularni nazariy bilimlar bilan birlashtiradi.
• Oziq-ovqat va ichimliklar ishlab chiqarishni boshqarish
• Oziq-ovqat xavfsizligi: HACCP boshqaruvi
• Front-ofis operatsiyalarini boshqarish
• Biznes operatsiyalarini boshqarish
• Oziq-ovqat ishlab chiqarish asoslari
• Qo‘shimcha til 1 (arab/xitoy/nemis/ispan)
• Xizmat sifatini ta’minlash
• Turizm va tadbirlarga kirish
• Mijozlar bilan munosabatlarni boshqarish
• O’zbekiston turizm va mehmondo’stlik sanoati
Keyin 4 yoki 5 yulduzli mehmonxonalarda (yoki shunga o’xshash sayyohlik kompaniyalarida) 200 soatlik o’rta darajadagi amaliyot.
3-kursdan boshlangan fanlar nazorat va boshqaruv masalalariga bag’ishlangan. Talabalarga o’rta darajadagi lavozimlarda ikkinchi amaliyot o’tash orqali sanoat bilan bog’lanib qolgan holda keng tarmoqli yo’nalishni ta’minlash.
• Mehmondo’stlik sanoatining moliyaviy hisobi
• Oziq-ovqat va ichimliklar sanoatida boshqaruv xizmati
• Mehmondo’stlik qonunini tushunish
• Tadbirlar va ko’rgazmalar tashkil etish
• Mehmondo’stlik va turizm sohasida raqamli marketing va jamoatchilik bilan aloqalar
• Turizmni rejalashtirish va rivojlantirish
• Mehmondo’stlik va turizm sohasida strategik menejment
• Turizm va mehmondo‘stlik sohasida tadbirkorlik
• Qo‘shimcha til 2 (arab/xitoy/nemis/ispan)
• Akademik tadqiqotlar va yozma 1: nazariya
Undan keyin 4 yoki 5 yulduzli mehmonxonalarda (yoki unga tenglashtirilgan sayyohlik kompaniyalarida) boshqaruvchi/nazoratchi lavozimida ishlash tajribasi beriladi.
Dasturning yakuniy yili talabalarni boshlang’ich darajadagi rahbarlik lavozimlariga tayyorlashga qaratilgan boshqaruv mavzulariga ko’proq e’tibor qaratadigan fanlarni o’z ichiga oladi. Bundan tashqari, qo’shimcha til va tadqiqot kurslari talabalarimizga qo’shimcha qiymat beradi.

BSc (Hons) – Tourism and Hotel Management
BSc (Hons) – Tourism and Hotel Management is designed for all students who wish to gain necessary knowledge and skills in working the ever-exciting tourism and hospitality industries. This program offered at TEAM University with its international partner American Hotel & Lodging Educational Institute (AHLEI) provides both theory and practical skills that are not only valid and necessary in Uzbekistan but also recognized globally. Graduates can launch their own businesses as well as can easily be integrated to the industry wherever they like.
Applicants with a positive attitude and the right motivation are welcome to apply to this program.
Awards: This is a double-degree program providing American and Uzbek recognition. Upon successful completion of the program, graduates will receive a Bachelor’s Degree (BSc Hons in Tourism and Hotel Management) from TEAM University and an Associate Degree (AAS in Tourism and Hotel Management) from AHLEI. Moreover, for each of the 12 AHLEI courses students successfully complete they will get an international certification.
Distinctive Features of the Program
Opportunity to develop skill set that is internationally certified and recognized
Development of critical understanding of international tourism and hospitality industry
Opportunity to get hands-on experience during internships at 3 stages of your studies
Be part of the Uzbek vision of diversifying it’s economy by utilizing its inherent hospitality and culture
Applicants must have studied a broad range of subjects and have a general certificate of secondary education or equivalent, e.g. for applicants studying in Uzbekistan, the equivalents include:
● Certificate of General Secondary Education (O’rta Ma’lumot To’g’risida Attestat)
● Diploma of Secondary Specialised Education (Akademik Litsey Diplomi)
● Diploma of Professional Education (Kasb-Hunar Kolleji Diplomi)
International students will be considered for admission through assessment of their submitted documentation pertinent to previous education.
Applicants will normally have to be 16 years of age by the 1st of October of the academic year applied for.
● Grade C or above in GCSE level English from an English medium of instruction secondary school or equivalent; or
Achieved a pass mark (40%) on the TEAM English Test; or
● An IELTS score of 5.5 with no less than 5.0 in the writing component*; or
● Achieved a pass mark on a TEAM recognised English language programme at the Pre-Foundation, Foundation or higher level.
* We accept the following equivalents for IELTS (Overall 5.5; Writing 5.0):
– Cambridge English (Overall 162; Writing 154);
– TOEFL iBT (Overall 72; Writing 14);
– Duolingo (90);
– Alternative certificates will be considered on an individual basis.
Transfer of credits allows credits awarded by another HE Institution to contribute to the credit required for an TEAM University award. Applicants will be considered on a case-by-case basis. Consideration of any request for transfer of credits will only be confirmed against an official transcript, and particular attention will be paid to grades achieved and number of attempts at the assessments.
Program Learning Outcomes
COURSE STRUCTURE
(A TABLE WITH MODULES):
Asst. Prof. Dr. Akmal Khudaykulov
D. in Management Science, Wuhan University of Technology
Master of Management, Fergana Polytechnic Institute
Bachelor of Economics, Fergana Polytechnic Institute
Prof. Dr. Alex Candor
D. in Marketing, SFSU/Gazi University
MBA, Ankara University
A. in Economics, Gazi University
Teaching, Learning and Assessment strategy for course assumes gradual progression on recognized globally theoretical knowledge and practical skills.
In Year 1, students will be provided with the fundamental knowledge of business as well as tourism and hospitality which would serve as a base for the further studies and during their first internship after the completion of Year 1. year 2 courses provide a focus on operational side of tourism and hospitality industry by applying the theoretical knowledge students got from the previous year and combining internship experience. Accordingly, during Year 3 students will have a deeper knowledge of managerial and supervisory issues. Providing them with wide-variety of sectorial focus while maintaining the connective tissue with the industry by drawing from their second internship at the mid-level positions.
Final year provides more focus on managerial topics so as to prepare students for supervisory positions by adding value through additional language as well as research courses.
During this course, students will learn to apply gained theoretical knowledge and hands-on skills, as well as implement social responsibility concepts together with ethical behavior and sustainability in launching new businesses in tourism industry; be able to assess tourism and hospitality skills’ influence in the given society and target community; employ interpersonal skills while working both individually and in a team, so that to motivate oneself and others in tourism and hospitality industry by demonstrating effectiveness and self-awareness; demonstrate the applicability of theoretical knowledge along with the practical skills by combining international professionalism in order to create superior customer experience. Furthermore, illustrate the understanding of integrated procedures to launch and manage a hospitality venture by acknowledging cross-national differences in serving guests/customers.
First year courses will provide a general introduction to the higher education courses (business and TH) that will be the base for the further studies.
• Contemporary Global Issues in TH
• Economics and Math for the Modern World (TH cases)
• Interpersonal Communication Skills
• Introduction to Organization, Enterprise and Management
• Digital Business Basics
• 100 The Lodging and Food Service Industry
• 103 Hospitality Today: An Introduction
Followed by 200 hours of entry level internship at 4- or 5-star hotels (or equivalent tourism companies)
These courses dive in the detailed operational side of the TH industries. Utilizing what students experienced during their internship and combining them to the theoretical knowledge.
• 241 Management of Food and Beverage Operations
• 245 Food Safety: Managing with the HACCP System
• 333 Managing Front Office Operations
• 338 Managing Housekeeping Operations
• Fundamentals of Food Production
• Supplementary Language 1 (Arabic / Chinese / German / Spanish)
• Delivering Service Quality
• Introduction to Tourism and Events
• Customer Relationship Management
• Uzbek Tourism and Hospitality Industry
Followed by 200 hours of mid-level internship at 4- or 5-star hotels (or equivalent tourism companies).
Courses starting with year 3 focus on the supervisory and managerial issues. Providing them with wide-variety of sectorial focus while maintaining the connective tissue with the industry by drawing from their second internship at the mid-level positions.
• 260 Hospitality Industry Financial Accounting
• 349 Managing Service in Food and Beverage Operations
• 391 Understanding Hospitality Law
• Events and Exhibition Management
• Digital Marketing and Public Relations for Hospitality and Tourism
• Tourism Planning and Development
• Strategic Management for Hospitality and Tourism
• Entrepreneurship in Tourism and Hospitality Industries
• Supplementary Language 2 (Arabic / Chinese / German / Spanish)
• Academic Research & Writing 1: Theory
Followed by Managerial/Supervisory Placement at 4- or 5-star hotels (or equivalent tourism companies).
Final year of the program contains courses that focus more on the managerial topics aiming to prepare the students for possible supervisory entry level positions. Moreover, additional language and research courses will add value to our students.